Czy konopie mogą pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi?

przez

Lista schorzeń, które można leczyć za pomocą ekstraktów z konopi indyjskich wydłuża się z każdym rokiem. Do różnych typów nowotworów, lekoopornej padaczki i przewlekłego bólu już niedługo mogą dołączyć choroby degeneracyjne układu nerwowego: starcza demencja oraz choroby Parkinsona i Alzheimera.

Czy mózg się starzeje?

Każdy człowiek się starzeje i nawet jeśli nie dotykają go różne choroby, to musi się zmagać z różnymi skutkami naturalnego upływu czasu. Mózg nie jest wyjątkiem i jak każdy organ także podlega stopniowej degeneracji. Do objawów starzenia się mózgu należy przede wszystkim spadek sprawności intelektualnej. Z biegiem czasu coraz trudniej jest nam zapamiętywać wydarzenia, uczyć się nowych rzeczy czy wykonywać kilka zadań naraz.

W przypadku szczególnie zaawansowanych procesów degeneracyjnych objawy starzenia się mogą przerodzić się w choroby. Do najczęściej spotykanych należy starcza demencja.

Nie znamy dokładnych mechanizmów powstawania chorób neurodegeneracyjnych, jednak wiele wskazuje na ich związek ze starzeniem się układu endokannabinoidowego.

Układ endokannabinoidowy: co to jest?

Kannabinoidy możemy znaleźć nie tylko w konopiach, ale także w ludzkim ciele. Układ endokannabinoidowy pełni wiele istotnych funkcji i bierze udział w tak różnych procesach fizjologicznych jak trawienie węglowodanów, regulacja nastroju i motywacji, oraz regulacja gospodarki cieplnej ciała.

Naukowcy zajmujący się badaniami nad układem nerwowym zaobserwowali, że u osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi obserwuje się także spowolnienie działania układu endokannabinoidowego i zmniejszenie poziomu naturalnych endokannabinoidów.

Myszy na haju.

Na uniwersytecie w niemieckim mieście Bonn postanowiono sprawdzić, czy zmniejszony poziom endokannabinoidów faktycznie ma wpływ na funkcje kognitywne. W tym celu przeprowadzono starannie opracowane eksperymenty na trzech grupach myszy. W jednej grupie znalazły się młode myszy, w drugiej myszy w średnim wieku, a w trzeciej myszy stare. Wszystkim grupom podawano tetrahydrokannabinol (THC) oraz porównywano wyniki obserwacji z grupami kontrolnymi.

Następnie myszom kazano wykonywać proste zadania wymagające wykorzystania pamięci, zdolności uczenia się i kojarzenia faktów.

Czy THC poprawia, czy pogarsza funkcje kognitywne?

Wyniki badań okazały się bardzo obiecujące. Wykazano, że u starych myszy pod wpływem THC zdolności poznawcze uległy znaczącej poprawie i dorównują zdolnościom młodych, dwumiesięcznych myszy. To oznacza, że tetrahydrokannabinol miał na nie pozytywny wpływ. Jak to interpretować?

Badania z Bonn sugerują, że THC imituje naturalne endokannabinoidoy i stymuluje osłabiony układ endokannabinoidowy, dzięki czemu funkcje poznawcze ulegają poprawie. Inne badania dowodzą jednak, że konopie mają negatywny wpływ na ludzki umysł! Wydaje się, że nadmierna stymulacja sprawnego układu endokannabinoidowego faktycznie może prowadzić do osłabienia pamięci i koncentracji. Jeśli jednak będziemy stymulować układ osoby starszej, zmagającej się z osłabieniem pamięci, wówczas uzyskamy odwrotny efekt.

Czy to oznacza, że konopie mogą być wykorzystane w leczeniu demencji starczej? Na chwilę obecną nie wiadomo. Jeśli jednak uda się odtworzyć wyniki z Bonn w badaniach na ludziach, wówczas może się okazać, że już za parę lat do aptek trafią preparaty do zwalczania objawów starczej demencji oparte o THC i inne substancje zawarte w konopiach.